GDCK VODICESlužba traženja

Služba traženja

Služba traženja je posebna služba predviđena međunarodnim ugovorima poznatim kao “Ženevska konvencija” o zaštiti žrtava rata, a ustanovljena je u našoj zemlji Zakonom o hrvatskom Crvenom križu kao javna ovlast i jedna od osnovnih djelatnost u Hrvatskom Crvenom križu. Služba traženja jedna je od najstarijih djelatnosti Hrvatskog Crvenog križa. Aktivnosti Službe traženja provode se od 1878. godine, otkada djeluje i Crveni križ na ovim prostorima.

Svoj rad temelji na Ženevskim konvencijama, njihovim Dopunskim protokolima, rezolucijama međunarodnih konferencija Crvenog križa i Crvenog polumjeseca o nestalim osobama, Strategiji obnavljanja obiteljskih veza Međunarodnog pokreta Crvenog križa i Crvenog polumjeseca (2008. – 2018.),  (NN 71/2010), Zakonu o Hrvatskom Crvenom križu (NN71/2010) te Pravilniku o Službi traženja Hrvatskog Crvenog križa (NN 52/07).

Ažurirani popis osoba nestalih tijekom Domovinskog rata objavljen je u Trećem izdanju Knjige osoba nestalih na području Republike Hrvatske i rezultat je zajedničkog rada Hrvatskog Crvenog križa, Međunarodnog odbora Crvenog križa i Uprave za zatočene i nestale Ministarstva branitelja. Na popisu se nalaze imena 2.322 osobe nestale tijekom oružanog sukoba u Republici Hrvatskoj od 1991. do 1995. godine. Za 1.868 osoba još uvijek je otvoren zahtjev za traženje, dok je za 454 osobe otvoren zahtjev za traženje posmrtnih ostataka (sa stanjem na dan 30. travnja 2012. godine).

Služba traženja pruža usluge traženja i tražiteljima azila i drugim migrantima te žrtvama trgovanja ljudima. Također se traže osobe nestale u prirodnim nepogodama te članovi obitelji koji su izgubili kontakt zbog ekonomskih i drugih migracija.

Posebnu brigu Nacionalni ured Službe traženja posvećuje edukaciji volontera i zaposlenika. Kontinuiranom edukacijom izvršitelja poslova Službe traženja putem osnovnih seminara, seminara za predavače te specijalističkih seminara (npr. za članove interventnih timova za djelovanje u slučaju katastrofe specijaliziranih za poslove Službe traženja) obuhvaćeno je više od 2.600 osoba iz svih krajeva Republike Hrvatske.

KONTAKTKonkaktirajte nas
Obala Ive Juričev Cota 9,
22211 Vodice
022 310 325
099 505 9362

Humanost

Međunarodni pokret Crvenoga križa i Crvenoga polumjeseca, nastao u želji da bez diskriminacije pruža pomoć svim ranjenicima na bojnom polju nastoji u svim prilikama spriječiti i ublažiti ljudsku patnju. Svrha Pokreta je zaštita života i zdravlja te osiguranje poštivanja ljudske osobe. On promiče uzajamno razumijevanje, prijateljstvo, suradnju i trajan mir među svim narodima.

Nepristranost

Pokret ne pravi razliku s obzirom na nacionalnu, rasnu, vjersku, klasnu ili političku pripadnost pojedinca, već nastoji ublažiti njegove muke, isključivo vodeći računa o njegovim potrebama, dajući prednost najhitnijim slučajevima unesrećenih.

Neutralnost

Da bi očuvao povjerenje svih, pokret se ne opredjeljuje u neprijateljstvima i ne upušta se u rasprave političke, rasne, vjerske ili ideološke prirode.

Neovisnost

Pokret je neovisan. Nacionalna društva, iako su pomoćna tijela humanitarnih službi svojih vlada i podvrgnuta zakonima svojih zemalja, moraju očuvati svoju autonomiju kako bi u svako doba mogla djelovati u skladu s načelima Pokreta.

Dobrovoljnost

Pokret je dobrovoljan i ne pokreće ga želja za dobitkom.

Jedinstvo

U svakoj zemlji može postojati samo jedno društvo Crvenog križa ili Crvenog polumjeseca. Ono mora biti dostupno svima i provoditi humanitarnu djelatnost na cjelokupnom teritoriju.

Univerzalnost

Međunarodni pokret Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, u kojem sva društva imaju jednak položaj i dijele jednaka prava i dužnosti uzajamnog pomaganja, svjetski je pokret.
https://www.crvenikriz-vodice.hr/wp-content/uploads/2024/08/nacela2.jpg

POSTANI VOLONTERPristupnica za volontiranje

Volontiranje je čin nesebičnosti, gdje svaki trenutak koji posvetimo drugima postaje zrno nade i promjene. Kroz volontiranje učimo o snazi zajedništva, o vrijednosti empatije i o tome koliko naše male geste mogu imati ogroman utjecaj. Kad pomažemo drugima, zapravo obogaćujemo sebe, otkrivamo svoje istinske vrijednosti i postajemo svjedoci onoga što znači biti čovjek. Volontiranje nije samo davanje – to je ulaganje u bolji svijet za sve nas.